Σάββατο 28 Μαΐου: 1ο Μαθητικό Συνέδριο στην Καστοριά από τους μαθητές

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Η μαθητική κοινότητα της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Καστοριάς σας προσκαλεί

στο 1ο Μαθητικό Συνέδριο που οργανώνει το Σάββατο 28 Μαΐου 2016

και ώρα 08:45π.μ-14:30μ.μ

στο ΤΕΙ Καστοριάς με θέμα:

«Μαθητές έτοιμοι για δράση και διάδραση: Τα παιδιά παρουσιάζουν, οι μεγάλοι…σιωπούν»

 

 Εκ της οργανωτικής επιτροπής

 ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

8:45 – 9:00  Εγγραφή & Παραλαβή φακέλου

9:00 – 9:30 Έναρξη συνεδρίου – Χαιρετισμοί (Μεγάλο Αμφιθέατρο)

                                    ΜΕΓΑΛΟ ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ:  Γραμμένος Α.,  Δούβαλης Δ.,    Ευαγγελίδου Γ., Πετρίδης Ν.

9:30 – 9:45 «Ταξιδεύοντας γύρω-γύρω τη γη γυρίζω, και τις χώρες γνωρίζω», 6ο Νηπ. Καστοριάς

9:45 – 10:00 «Ο πρωτογενής τομέας του ν. Καστοριάς» ,   5ο Δ.Σ Καστοριάς, Στ΄1 , Στ΄2

10:00 – 10:15 «Η Καστοριανή παράδοση στο παρόν και το μέλλον», 4ο Δ.Σ Καστοριάς, Ε΄1, Ε΄2

 10:15 – 10:30 «Γνωρίζω τα μέσα μαζικής ενημέρωσης» ,  3ο Δ.Σ Καστοριάς, Δ΄ ,

10:30 – 10:45 «Αφιέρωμα στην Ορεστιάδα, τη λίμνη της καρδιάς μας», Δ.Σ Μαυροχωρίου Γ΄, Δ΄

10:45 – 11:00 «Τρέφομαι σωστά και ασκούμαι συστηματικά για να είμαι υγιής», 2ο Δ.Σ Άργους Ορεστικού

11:00 – 11:15 «Παροδοσιακό κάλεσμα σε ποντιακό γάμο», Δ.Σ Μεσοποταμίας, Γ΄1, Δ΄, ΣΤ,

11:15 – 11:30 «Αισώπου μύθοι διαλεγμένοι και σε στίχους ταιριαγμένοι», 5ο Δ.Σ Καστοριάς, Δ΄

11:30 – 11:45 ΣΥΖΗΤΗΣΗ

ΡΕΠΟΡΤΕΡ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ: Καραπαναγιωτίδου Μ., Λάππα Μ., Μαυρουδή Σ., Τερζίδου Κ.

11:45 – 12:00           Δ   Ι   Α   Λ   Ε   Ι   Μ   Μ   Α

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ: Βάρνη Β., Μπατσέλα Π., Μπιζόγλης Σ., Καραταγλίδου Ου.

12:00 – 12:15 «Απειλούμενα είδη ζωικού βασιλείου στην Ευρώπη:Η νανόχηνα», 4ο Δ.Σ Καστοριάς, ΣΤ΄

12:15 – 12:30 «Συνυπάρχω με διαφορετικά παιδιά», 9ο Δ.Σ Καστοριας Α΄, Ειδικό Δ.Σ Καστοριάς

12:30 – 12:45 «Όλοι διαφορετικοί όλοι ίδιοι», 9ο Δ.Σ Καστοριας, Β2΄ , Ειδικό Δ.Σ Καστοριάς

 

12:45 – 13:00 ΣΥΖΗΤΗΣΗ

 

ΡΕΠΟΡΤΕΡ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ: Ηλιάδου Κ., Τσετιροκλής Λ.,   Τζήμα Θ., Συρίλλας Ρ.

ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ 1

 ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ:Ταμβάκη Δ., Τσόπρα Η.,     Χατζή Ε., Χατζηγεωργούδα Ι.

9:30 – 9:45 «Δημιουργική γραφή και ανάγνωση»,  9ο Δ.Σ Καστοριάς, Ε΄3,

9:45 – 10:00 «Τα δικαιώματα των παιδιών»,  2ο Νηπ. Μεσοποταμίας

10:00 – 10:15  «Της γλώσσας τα καμώματα»,   3ο Δ.Σ Άργους Ορεστικού, Δ΄, ΣΤ΄

10:15 – 10:30 ««Μάθε και συ σώσε και συ»,   Δ.Σ Κορησού, ΣΤ΄

10:30 – 10:45 «Ο κύκλος του νερού», Δ.Σ Νεστορίου, Β΄

10:45 – 11:00 « Καράβια με ναυτάκια πλέουν σε θάλασσες κι αράζουν  σε λιμάνια», Δ.Σ Τοιχιού Α΄, Γ΄

11:00 – 11:15 «Το σκάκι μέσα από τα παραμύθια»,  Δ.Σ Τοιχιού, Ολοήμερο

11:15 – 11:30 «Γνωριμία με τον Ποντιακό Ελληνισμό»,  1ο Δ.Σ Μανιάκων, Ε΄, ΣΤ΄,  Ολοήμερο

 

11:30 – 11:45 ΣΥΖΗΤΗΣΗ

ΡΕΠΟΡΤΕΡ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ : Παστρωμά Χ.,, Χωματοπούλου Α., Ψώρα Ε.

11:45 – 12:00           Δ   Ι   Α   Λ   Ε   Ι   Μ   Μ   Α

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: Γεωργιάδου Ε., Δημητρίου Σ., Παπαπασχάλη Ε.

 

12:00 – 12:15 «Η Μακεδονία συναντά την Κρήτη», Δ.Σ Πολυκάρπης

12:15 – 12:30 «Όλα τα παιδιά είναι ίσα. Τα παιδιά πρόσφυγες όμως;», Δ.Σ Διποταμίας, Β΄, ΣΤ΄

12:30 – 12:45 «Πώς ζωγραφίζεις τον Αυτισμό»,  Δ.Σ Κωσταραζίου, Ε’, ΣΤ΄

12:45 – 13:00 «Έλληνες που διακρίθηκαν στο εξωτερικό στο πέρασμα των χρόνων», 1ο Δ.Σ Καστοριάς

13:00 – 13:15 « Δίνουμε πνοή στο όραμα για ένα καλύτερο αύριο των παιδιών του κόσμου», Δ.Σ Πολυκάρπης

13:15 – 13:30 Στρογγυλό Τραπέζι: «Τι σημαίνει για μένα το Σχολείο»

13:30 – 13:45 ΣΥΖΗΤΗΣΗ

ΡΕΠΟΡΤΕΡ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ: Μπαμπούλη Ε, Πούλιου Κ                

ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ 2

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ: Βαενά Μ., Ζήλα Τ., Κανδύλα  Ε.,         Τζήμα Β.

9:30 – 9:45 «Οι πλανήτες και το διάστημα»,  5ο Νηπ. Καστοριάς

9:45 – 10:00 «Χρόνος είναι και γυρίζει» , 7ο Νηπ. Καστοριάς

10:00 – 10:15 «Ένας βοτανικός κήπος στο σχολείο μας», Δ.Σ Τοιχιού, Δ΄, Ε΄

10:15 – 10:30 «Μαθαίνω να λέω ΟΧΙ», Δ.Σ Τοιχιού, Στ΄

10:30 – 10:45 «Το ηλιακό σύστημα», 7ο Δ.Σ Καστοριάς, Ε΄

10:45 – 11:00 «Τα ζώα του δάσους», Δ.Σ Κολοκυνθούς Γ΄

11:00 – 11:15  «Οι μικροί καλλιτέχνες ζωγραφίζουν τους μεγάλους ζωγράφους», Δ.Σ Ασπροκκλησιάς

11:15 – 11:30 «Αυτισμός σημαίνει», 2ο ,Δ.Σ Κστοριάς ΣΤ΄

 

11:30 – 11:45 ΣΥΖΗΤΗΣΗ

ΡΕΠΟΡΤΕΡ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ: Αγγελή Κ., Ζαλαμήτσου Ε., Μαντζούφα Μ., Χαλυβίδου Μ.

11:45 – 12:00         Δ   Ι   Α   Λ   Ε   Ι   Μ   Μ   Α

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: Βλάχος Γ., Βυτανιώτη Π., Μακρόπουλος Α., Στεφοπούλου Κ.

 

12:00 – 12:15 «Ρομποτική», 3ο Δ.Σ Καστοριάς, Ολοήμερο

12:15 – 12:30 «Γνωρίζω την Ευρώπη»,  Δ.Σ Κολοκυνθούς, ΣΤ΄

12:30 – 12:45 «Ταξιδεύω στην Ελλάδα με την Ορέστεια και τη Ρουσούλαινα», 2ο Δ.Σ Καστοριάς Β΄, Γ΄

12:45 – 13:00 «Είμαι Ευρωπαίος, ζω στην Ευρώπη», 3ο Δ.Σ Καστοριάς, ολοήμερο

13:00 – 13:15 «Περιπέτεια στο δάσος», 4ο Δ.Σ Καστοριάς, Β1΄, Β2΄

13:15 – 13:30 Στρογγυλό Τραπέζι: «Οι δρόμοι της προσφυγιάς»

13:30 – 13:45 ΣΥΖΗΤΗΣΗ

ΡΕΠΟΡΤΕΡ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ: Καραμάνου Β, Μπεράτη Μ, Ποστεκίδης Σ

            

13:45 – 14:30 ΔΙΑΣΧΟΛΙΚΕΣ ΧΟΡΩΔΙΕΣ—ΛΗΞΗ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ (Μεγάλο Αμφιθέατρο)